Остеоартрозата е ставно заболяване, при което се наблюдава дегенерация и разрушаване на ставния хрущял с последващо образуване на остеофити („шипове“) и промени в ставната капсула и мембрана. Това е заболяване, което ангажира всички структури на ставата и околоставните тъкани (мускули, сухожилия, връзки).
Рискови фактори за остеоартроза са:
- напреднала възраст
- пол – жените страдат по-често поради все още неизяснени причини
- затлъстяване – по-голямата телесна маса е свързана с по-голямо натоварване на ставите, а освен това мастната тъкан произвежда вещества, които могат да повишат възпалението в и около ставите
- травми на ставите – от спортна дейност, при инциденти, дори и много стари заздравели травми могат да покачат риска от остеоартроза
- генетични фактори
- вродени костни деформации
- някои метаболитни заболявания (диабет, хемохроматоза)
- следствие на артрити
Симптоми
Основните симптоми на остеоартрозата са болка и скованост в засегнатите стави, като при някои хора може да има и оток и хрущене при движение на ставата. Тежестта на оплакванията варира значително между различните пациенти. Често болката има вариращ ход с периоди на обостряния и подобрения, като промяната на времето може да окаже влияние на този процес.
Почти всяка става може да бъде засегната, но най-често това са:
- малките стави на ръцете
- коленни стави
- тазобедрени стави
Остеоартроза на коляното (гонартроза)
При гонартрозата се засягат обикновено и двете коленни стави, освен ако причината за износването не е травма или заболяване, ангажиращо само едното коляно.
Най-честият симптом е болката при движение, особено при ходене по стълби или наклон. Понякога пациентите докладват, че „коляното изпуска“ и/или наличие на странни звуци като хрущене в засегнатите стави.
Остеоартроза на тазобедрените стави (коксартроза)
Коксартрозата често води до затруднение на движението в тазобедрените стави. Някои пациенти забелязват, че трудно се навеждат, например за да завържат обувките си или да излязат от кола. При натоварване на ставите се усеща болка в областта на слабинните гънки, която може да се проектира по предната повърхност на бедрата чак до коленните стави. Болката е по-силна при натоварване и отслабва при покой.
Остеоартроза на ръцете
Остеоатрозата на ръцете засяга три основни области:
- основата на палеца
- крайните стави на пръстите
- средните стави на пръстите
Наблюдават се болка и оток на засегнатите стави, както и формиране на т.нар. възли на Хеберден и Бушар – костни образувания на ставните повърхности. Тези промени са необратими, но болката често не е постояна и се обостря и намалява на периоди.
Диагноза
Диагнозата се поставя въз основа на:
- оплакванията на пациента и преглед от лекар
- рентгенови снимки на засегнатите зони
- ултразвуково изследване на засегнатите стави
- ядрено-магнитен резонанс при по-сложни случаи
- някои лабораторни изследвания, които да помогнат в отхвърлянето на възпалително ставно заболяване
- изследване на ставна течност под микроскоп
Лечение
Лечението бива няколко вида:
- Медикаментозно
- противовъзпалителни и болкоуспокояващи средства (напр. парацетамол, диклофенак, ибупрофен, слаби опиати и др.)
- капсаицин крем – локално приложение върху засегнатите стави
- Физиотерапия и балнеолечение
- Модификация в начина на живот – отслабване, физическа активност. Физическата активност заздравява периставните структури – мускули, сухожилия и връзки и всъщност помага, а не влошава остеоартрозата.
- Хирургични методи – хирургична намеса се налага в малък брой случаи, когато всички описани по-горе начини на лечение са неефективни или увреждането на ставата е в много напеднал стадий. Хирургичната интервенция може да подобри значително функцията на засегнатата става и качеството на живот.
- ставна артропластика (смяна на става) – най-честият хирургичен метод за лечение на гонартроза и коксартроза. По време на тази интервенция засегната става се замества с изкуствена (протеза). Изкуствените стави имат много дълъг експлоатационен срок.
В интернет пространството и медиите все по-често се рекламират хранителни добавки, за които има твърдения,че лекуват остеоартрозата. Често тези добавки съдържат хондроитин и глюкозамин. Няма убедителни доказателства, че те действат, а в същия момент цената им не е ниска. Лично аз не предписвам на моите пациенти тези добавки, с уговорката че в повечето случаи няма нежелани реакци от тях, а редица препарати съдържат вещества, които имат противовъзпалителни свойства и по този начин въздействат на пациента.